Własny dom to chyba marzenie każdego z nas, jednak jego realizacja wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Kuchnia jest specyficzną częścią naszego świata, nie bez powodu jest nazywana często sercem domu. Sporządzamy w niej posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Podczas urządzania kuchni zachowanie zasad ergonomii jest szczególnie ważne, aby korzystanie z niej było naprawdę wygodne.
Przed wymyślaniem układu funkcjonalnego w kuchni, warto wiedzieć jakie strefy są w tym pomieszczeniu oraz czym jest trójkąt roboczy, jeżeli nie orientujesz się, o czym mowa, to świetnie trafiłeś!
Zapraszam Cię do mojego przewodnika, dzięki któremu pomogę Ci stworzyć wygodną kuchnię marzeń, w której gotowanie będzie naprawdę komfortowe, a Ty nie przemierzysz kilometrów podczas przyrządzania posiłków.
W kuchni znajduje się 5 stref, które jeżeli są odpowiednio rozmieszczone, ułatwiają przygotowanie posiłków, ograniczając konieczne ruchy do minimum. Podział na strefy należy uwzględnić już podczas przygotowywania projektu funkcjonalnego – więcej na ten temat przeczytasz np. tutaj.
W kuchni wyróżniamy:
Strefę zapasów
Strefę przechowywania
Strefę zmywania
Strefę przygotowania
Strefę gotowania
Strefa zapasów – tworzą ją lodówka z zamrażarką oraz szafki i półki na produkty żywnościowe. Umieszczenie jej najbliżej wejścia do kuchni usprawni rozpakowywanie zakupów.
Strefa przechowywania – tutaj przechowujemy akcesoria do gotowania i naczynia do serwowania potraw. Ze względu na to, że te różnią się między sobą gabarytami, zastosowanie tutaj znajdą szafki o różnej wysokości i głębokości oraz funkcjonalności.
Strefa zmywania – jak sama nazwa wskazuje, jest to strefa, gdzie zmywamy naczynia, znajdziemy tutaj zlewozmywak. Na wybór zmywarki do kuchni ma wpływ głównie to, z iloma osobami mieszkasz. Zmywarki o szerokości 45 cm sprawdzą się w przypadku singli i par, z kolei te szersze – 60 cm pomieszczą więcej naczyń, sprawdzą się lepiej, kiedy masz już dzieci, lub w domu mieszka więcej osób. Istotnym elementem jest również kosz na odpadki. Nie bez powodu utarło się, że prawdziwy Polak ma kosz pod zlewem. Jak widać, takie rozwiązanie jest najwidoczniej wygodne i pozwala zachować czystość w tej strefie.
Strefa przygotowywania – miejsce, przygotowywania posiłków, może być to blat kuchenny, który powinien znajdować się między zlewem a kuchenką/płytą elektryczną lub wyspa do gotowania, gdzie będą się znajdować stojak na noże i deski, przyprawniki oraz opcjonalnie reling z niezbędnymi akcesoriami, jak noże, deski i inne. W strefie tej świetnie sprawdzą się gniazdka elektryczne, aby bez ograniczeń móc korzystać z urządzeń takich jak mikser, czy blender. Jeżeli kuchnia jest duża, nie oszczędzaj miejsca na blacie do przygotowywania potraw, tam miejsca nigdy nie jest za dużo.
Strefa gotowania – czyli kuchenka lub płyta elektryczna, piekarnik z okapem kuchennym, który pochłania intensywne zapachy. Jak już jesteśmy przy okapie, zatrzymajmy się na moment. Na rynku znajdziemy okapy w obiegu otwartym i zamkniętym, te pierwsze wymagają podłączenia do kanału wentylacyjnego, a co za tym idzie, trzeba przewidzieć miejsce, na ukrycie rury, może być to w szafce lub podwieszanym suficie.
Jeżeli tylko interesujesz się projektowaniem i aranżacją wnętrz, to z pewnością pojęcie trójkąta roboczego nie jest Ci obce. Trójkąt roboczy to reguła ustawienia 3 najważniejszych sprzętów AGD w kuchni, czyli lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Trójkąt roboczy jest wyjściową do tego, jak rozmieścić sprzęt w kuchni i w jakiej odległości od siebie.
A jeszcze dokładniej wygląda to tak, optymalna odległość:
Zlewozmywaka i lodówki to 120-210 cm
Zlewozmywaka i kuchenki to 120-270 cm
Lodówki i kuchenki to też 120-210 cm.
Jeżeli kuchnia jest naprawdę mała, a w przypadku mieszkań w blokach tak często jest, to minimalna odległość między kuchenką i zlewozmywakiem może wynosić mniej niż 120 cm – pamiętaj jednak o tym, że jest to twój obszar roboczy i im będzie większy, tym wygodniej będzie Ci korzystać z kuchni.
Każdy z wyżej wymienionych elementów wyposażenia kuchni reprezentuje różne strefy kuchenne: zlewozmywak – strefę zmywania, kuchenka – strefę gotowania i pieczenia oraz lodówka – strefę zapasów.
Jak widać odpowiednie przygotowanie, sprawi, że możemy zaprojektować kuchnię, która jest ergonomiczna i funkcjonalna, a przebywanie w niej jest prawdziwą przyjemnością. Wydzielenie odpowiednich stref to jednak nie koniec, bo trzeba je jeszcze dopasować do układu mebli w kuchni.
Wyróżniamy 6 układów mebli w kuchni, ja zajmę się dokładnym umówieniem 4-ech z najczęściej wybieranych.
Kuchnia dwurzędowa – w tym układzie meble są rozmieszczone w dwóch równoległych liniach, dzięki czemu możemy sprawnie poruszać się między nimi, wykonując jeden obrót. Jeżeli chcesz zastosować taki układ mebli w Twojej kuchni, pamiętaj, że odległość między dwoma rzędami szafek musi wynosić minimum 90 cm – wtedy bez problemów będziemy mogli otwierać szafki, piekarnik oraz lodówkę. Natomiast jeżeli gotujecie we dwoje w kuchni, to warto zadbać o więcej miejsca, odległość między meblami powinna wynosić 120 cm, abyśmy mogli wygodnie otwierać szafki i bezkolizyjnie poruszać się obok siebie.
Kuchnia w kształcie litery L – jak nazwa wskazuje, w tym przypadku zabudowy meblowe są ustawione w kształt litery L. Zaletą takiego układu mebli kuchennych jest jego uniwersalizm, można go zastosować zarówno w zamkniętej kuchni, jak i w otwartej, połączonej z salonem lub jadalnią. W tym przypadku jest też miejsce na szafkę narożną, w której można pomieścić naprawdę wiele rzeczy i sprzętów kuchennych. Takie rozwiązanie jest jednak problematycznie pod względem organizacji przestrzeni, bo sięganie po rzeczy z końca szafki jest niewygodne. Rozwiązaniem tego może być zastosowanie np. koszy cargo, jednak ma to swoją cenę i nie jest to najniższa cena.
Kuchnia w kształcie litery U – i w tym przypadku nazwa pozwala nam sobie wyobrazić, jak są ustawione meble w tej zabudowie, czyli wzdłuż dwóch dłuższych ścian i jednej krótszej. Jeżeli zdecydujesz się na ten układ mebli, to pamiętaj, że praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie lodówki i kuchenki „naprzeciwko siebie”, a między nimi zlewozmywaka – dzięki temu zastosowana zostanie zasada trójkąta roboczego.
Modyfikacją tego układu jest kuchnia w kształcie litery G, nazywana też kuchnią z półwyspem. Kuchnia w kształcie litery G pozwala optymalnie rozstawić meble, ale też wymaga sporo miejsca.
Kuchnia z wyspą – czyli marzenie prawie każdej pani domu, jest to praktyczne rozwiązanie, które jest w zasadzie modyfikacją kuchni dwurzędowej, ponieważ meble znajdują się w dwóch rzędach. Urządzenie kuchni z wyspą ma bardzo dużo zalet, jednak wymaga też odpowiednio dużo miejsca. Jeżeli w naszej kuchni znajdzie się wyspa, najpewniej urządzimy na niej strefę przygotowywania posiłków i gotowania, jeżeli znajdzie się tam zlewozmywak, możemy zaaranżować tę część kuchni jako strefę gotowania.
Pozostańmy jeszcze chwilę przy meblach, aby jak najlepiej służyły one domownikom, konieczne jest odpowiednie dopasowanie wysokości mebli i blatów kuchennych.
jest bardzo ważna, aby kuchnia była naprawdę funkcjonalna, oby dwa te parametry muszą być dostosowane do wzrostu oraz potrzeb domowników. Wysokość blatów powinna wynosić nie mniej, niż 85 centymetrów i raczej nie więcej niż 100 cm, chyba że mamy naprawdę wysokich użytkowników. Jeszcze do niedawna standardowo wybierane były szafki o wysokości 85 cm, obecnie jednak coraz częściej wybieramy szafki o wysokości 90 cm.
Odstęp między górnymi i dolnymi szafkami powinien mieć minimum 50 centymetrów do 70 cm, w zależności od tego, jaką płytę w kuchni mamy i jakiego wzrostu są domownicy, którzy będą z kuchni korzystać.
Większość mebli ma standaryzowane rozmiary, co pozwala łączyć ze sobą elementy z różnych kompletów oraz uniknąć konieczności dopasowywania np. szafki pod zlewozmywak do konkretnego zlewozmywaka. W popularnych salonach meblowych większość dolnych szafek kuchennych ma wysokość 82 centymetrów, a razem z blatem wynosi ona 85-86 zm.
Szafki kuchenne – 30, 40, 60, 80, 90,100 cm
Szafki pod zlewozmywak jednokomorowy – 50 cm
Szafki pod zlewozmywak półtora komorowy – 60 cm
Szafki pod zlewozmywak dwukomorowy – 90 cm
Piekarnik – 60 cm
Płyta ceramiczna – 30-60 cm
Lodówka wolnostojąca dwudrzwiowa – 90-120 cm
Lodówka pod zabudowę – 60 cm
Ze względu na to, że kuchnia spełnia wiele funkcji, warto zadbać w niej o kilka punktów oświetlenia. Po pierwsze w kuchni powinna znaleźć się wisząca lapa sufitowa, która będzie centralnym punktem oświetlenia w tym pomieszczeniu. Jeżeli w kuchni masz wyspę lub stół, to możesz umieścić i nad nim lampę sufitową.
Ważne jest też, aby znalazły się tutaj lampy punktowe skierowane na blaty, można w tym przypadku zastosować oświetlenie pod szafkowe lub taśmy Led. Oświetlenie punktowe powinno być rozmieszczone co 40-60 cm.
Jako dodatkowe oświetlenie możesz zastosować kinkiety na ściany lub lampy stojące (jeżeli masz na nie miejsce), które poza funkcjami dekoracyjnymi, pozwolą stworzyć również wyjątkowy klimat w kuchni.
Aby Twoja kuchnia była naprawdę funkcjonalna i żeby każdy chciał w niej z przyjemnością spędzać czas, zanim zaczniesz projektować układ funkcjonalny i aranżację, przeanalizuj najpierw styl życia domowników. Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie kto gotuje i jak często to robi. Jeżeli lubicie gotować we dwoje, na pewno przyda się większy blat roboczy. Od ilości domowników zależy również ilość szafek, jaka będzie potrzebna do przechowywania produktów żywnościowych i naczyń. Jeżeli poza gotowaniem wykonujesz w kuchni inne czynności, np. w razie potrzeby wykonujesz tam pracę zdalną, lub dzieci często odrabiają w niej lekcje, to też będzie miało to wpływ na jej wygląd.
Drugim istotnym czynnikiem, mającym wpływ na projekt jest oczywiście styl, jaki lubisz, a tych nie brakuje. Niezależnie od tego, czy jesteś zwolenniczką klasyki, czy też surowego stylu modern, znajdziesz meble i dodatki, dzięki którym stworzysz kuchnię swoich marzeń. Zapraszam do lektury tekstu o stylu Boho oraz stylu skandynawskim, gdzie zapoznasz się z tymi dwoma trendami w aranżacji wnętrz.
No i na koniec budżet, ponieważ jest to istotny element, który wpływa na całą aranżację. Z doświadczenia wiem, że to właśnie budżet rozkłada większość projektów, ponieważ klienci nieświadomi cen i dodatkowych kosztów, często rzucają się z motyką na słońce. Oczywiście można zastosować inne materiały lub rozwiązania, bez większych strat, jednak nie zawsze. Jeżeli nie wiesz, na jakie koszty się przygotować, planując kuchnię, zapraszam do kontaktu, w miarę możliwości postaram się pomóc.
Jak widzisz, projektowanie kuchni, to czasochłonny proces, by pomieszczenie to było naprawdę funkcjonalne, pomyśl o nim już na etapie zakupu mieszkania lub projektowania domu. Jeżeli będziesz mieć na uwadze podział kuchni na strefy i ustawienie mebli przy zachowaniu zasady trójkąta roboczego, z pewnością uda Ci się stworzyć piękną i klimatyczną kuchnię.
© Copyright 2017 by WebWave