Zacznijmy nieco od historii stylu oraz tego co ma nad do przekazania...

Styl skandynawski we wnętrzach reprezentuje filozofię projektowania, która charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Styl opiera się na minimalistycznym wzornictwie, który pojawił się w 5 krajach nordyckich takich jak: Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia i Islandia.
Promuje uproszczony styl życia, proste projekty, proste linie mebli inspirowane naturą i klimatem krajów nordyckich oraz co ważne dobre jakościowo, niedrogie i łatwo dostępne dla ludzi na wszystkich etapach życia.

We wnętrzach skandynawskich zawsze istnieje silny związek między elementami wystroju, a naturą. Jest to często widoczne w kontraście między twardymi i miękkimi powierzchniami i materiałami.

Klimat stylu jest raczej chłodny, chociaż za pomocą dodatków w odpowiednich barwach można go troszeczkę ocieplić.

 

Co charakteryzuje styl skandynawski?
 

Kolorystyka ścian, to głównie biel. Możemy oczywiście natknąć się również na szarości czy zielenie, natomiast w krajach skandynawskich jest mało światła, zwłaszcza w porze jesiennozimowej, dlatego preferuje się jasne przestrzenie.

We wnętrzach bardzo często spotkamy się z kominkiem, piecem kaflowym czy piecem typu koza.

Dość dużą rolę w tym stylu odgrywa drewno, które nadaje surowości i odpowiedniego klimatu. Natomiast by wnętrze nie było w odbiorze chłodne, można je ocieplić za pomocą dodatków takich jak świece, wełniane koce, miękkie poduszki oraz dodać odrobinę koloru.

 

1. Poduszki (źródło: jysk.pl, poduszkowcy.pl), 2.Chodnik (źródło: ikea.com) 3. koce (źródło: jysk.pl, fabrykaform.pl)


1. Gwiazda (źródło: scandimania.pl), 2.Tabliczka dekoracyjna (źródło: scandimania.pl), 3.Taca drewniana (źródło: scandimania.pl), 4.Kosz pleciony (źródło: scandimania.pl), 5.Lampion (źródło: scandimania.pl), 6. Akcesoria kuchenne (źródło: scandimania.pl)

 

Mówiąc o użytych materiałach w tym stylu możemy wymienić metal, aluminium czy szkło. Natomiast w zależności od tego, jaki kraj wnętrzarsko będziemy naśladować, np. Danię, Szwecję czy Norwegię pojawi się przewaga jednych materiałów nad drugimi.
Popularnie zarówno styl duński, norweski i szwedzki określa się mianem skandynawskiego, natomiast można dostrzec różnicę patrząc na pomieszczenia urządzone właśnie w powyższych stylach.

 

1.Sofa 3 osobowa (źródło: scandishop.pl), 2.Krzesło (źródło: scandishop.pl), 3.Stolik kawowy (źródło: scandishop.pl), 4.Fotel (źródło: scandishop.pl), 5.Półka (źródło: scandishop.pl), 

 

 

Gdzie najlepiej sprawdzi się styl skandynawski?

 

Wnętrza w tym stylu świetnie sprawdzą się w ciemnych i małych pomieszczeniach, ponieważ mamy jasną kolorystykę tego stylu. Jasne barwy ścian optycznie zwiększają pomieszczenia oraz nie pochłaniają światła, a odbijają go, dzięki czemu jest również jaśniej.
 

Czy styl skandynawski można naśladować przy home stagingu nieruchomości?

 

Oczywiście, pod warunkiem, że nie panuje we wnętrzach styl glamour :). Styl skandynawski jest bardzo popularnym stylem pod względem gustu. Styl ten podoba się bardzo dużej liczbie osób ze względu na swoją prostotę, harmonię oraz jasność. Dlatego jeżeli mamy możliwość wprowadzenia tego stylu do wynajmowanej lub sprzedawanej nieruchomości, nie bójmy się go zastosować.

 

 

09 lutego 2021

Styl skandynawski, czyli biel, jasne i surowe wnętrza oraz nadające przytulności dodatki w ciepłych barwach.

© Copyright 2017 by WebWave