Styl boho we wnętrzach kojarz nam się z jasnymi pomieszczeniami, z relaksem, z prostotą i inną  kulturą. Dla niektórych ten styl jest wspomnieniem wakacji, daje poczucie ciepła i wolności. W sumie nic dziwnego, ponieważ wywodzi się od słowa Bohema, którym nazywano francuską cyganerię artystyczną. Ta grupa społeczna wyróżniała się na tle pozostałych grup swoją niekonwencjonalnością, innym podejściem do życia i przede wszystkim zacięciem artystycznym. Często podróżowali, dysponując skromnym budżetem. Najbardziej styl ten rozkwitał w latach 60 i 70 wraz z rewolucją hipisowską. Całość nawiązuje do kultury Afryki, prostoty, ręcznie robionych dekoracji, mebli itp.

 

 

Jak przygotować wnętrze w stylu boho
 

Przede wszystkim warto znać główne cechy tego stylu takie jak kolorystyka, tkaniny, meble i roślinność.  W pierwszej kolejności zajmijmy się kolorystyką.

 

Kolorystyka
 

W stylu boho przeważają kolory natury, ziemi. Czyli są to różne odcienie beżu, żółci, zieleni, brązu, bieli oraz niebieskiego.

 

Tkaniny
 

Tkaniny powinny być jak najbardziej naturalne, czyli bawełna, len, wełna, skóra i futro. Jeżeli mamy taki kaprys możemy użyć wszystkich rodzajów tkanin w odpowiednich proporcjach.

 

1. Chodniki/dywany (źródło: boholove.pl), 2.Makrama (źródło: decoeco.com.pl) 3. Zasłony (źródło: Ikea.com.pl) 4.Koce (źródło: emipk.com, Ikea.com.pl) 5. Poduszki (projektdecor.pl, agatameble.pl, brw.pl)

 

 

Meble
 

Meble dobrze jeżeli są wykonane z naturalnych materiałów jak drewno, rattan, bambus. Idealnie jeżeli odwołują się do motywów etnicznych i są inspirowane dalekimi podróżami.
Może to dziwne stwierdzenie, ale w stylu boho meble powinny być nie za wysokie. Przeczytałam kiedyś zdanie, które brzmiało, że im bliżej podłogi tym bliżej stylu boho jesteśmy. Coś w tym jest!  Pamiętajmy styl Boho ma być miksem kolorów, wzorów. Nie bójmy się łączyć stylu boho ze stylem bardziej surowym i nowoczesnym.

1. Sofa (źródło: wspaniałewnetrza.pl) 2.Konsola (źródło: h-design.pl) 3. Fotele (źródło: planetadesign.pl, tectake.pl) 4. Komody (bemondi.pl, sfmeble.pl)
5. Stoliki kawowe (źródło: homecept.pl, meblenowoczesne.net, dobrydesign.pl)

 

Roślinność
 

Styl boho bardzo lubi światło i duże przestrzenie oraz roślinność. Rośliny nadają świeżości i wprowadzają klimat, który jest bliższy naturze. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się różnej odmiany palmy, figowce, drzewka owocowe, jednym słowem mówiąc roślinność egzotyczna, która nie musi oznaczać trudnej pielęgnacji i  wymagających warunków.

 

 

 


Prosto, nie znaczy minimalistycznie

 

Styl boho bardzo dobrze wygląda z dodatkami takimi jak makramy, kosze wiklinowe, fotele, dywan czy plecione chodniki, drewniane ozdoby czy zdjęcia natury. Ważne jest, by w tym wszystkim osiągnąć równowagę pomiędzy dużą ilością dodatków dodających charakteru wnętrzu, a chaosu, który spowoduje zmęczenie naszych oczu przesytem panującym w pomieszczeniu. Aranżując pomieszczenie w tym stylu starajmy się wykonać je tak, jakby styl boho chciał nam opowiedzieć jakąś historię. Nie bójmy się umieszczać naszych pamiątek z podróży, zwłaszcza tych ręcznie wykonanych, one mają swoją historię.

 

 


Styl ten ostatnio zyskał na popularności i jest bardzo często wybierany do aranżacji wnętrz. Jest idealny dla osób lubiących jasne przestrzenie i stroniących od sztywnych zasad. Tutaj możemy zaszaleć w barwach i wzorach. Z rzeczy, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, można zaaranżować przestrzeń pełną awangardy, która jednocześnie jest harmoniczna. Dzięki temu stylowi wnętrzarskiemu możemy odkryć swoje nowe pokłady kreatywności, których nigdy wcześniej nie znaliśmy. Rozłóż swoje skrzydła i zacznij eksperymentować! 

 

 

18 grudnia 2020

Trochę więcej o BOHO…

© Copyright 2017 by WebWave