Łazienka to ważne pomieszczenie w każdym domu, korzystamy z niej codziennie, zazwyczaj zaczynamy i kończymy dzień właśnie tam, dlatego istotne tu są funkcjonalność i estetyka. Dodatkowo jest to pomieszczenie, w którym ważne jest również bezpieczeństwo, co warto wziąć pod uwagę przy aranżacji łazienki. Dzisiaj przygotowałam dla Was wpis o tym, jakich błędów nie popełnić, projektując samodzielnie łazienkę. Jeżeli zatem będziesz niedługo mierzyć się ze zmianą lub stworzeniem od podstaw aranżacji łazienki, zapraszam do lektury. 📖
Pewnie oczyma wyobraźni widzisz ładnie urządzoną łazienkę, w której chętnie będziesz przebywać i z rozkoszą odpoczniesz po ciężkim dniu pracy w kąpieli, ale powoli…
Warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania, czyli: kto będzie korzystał z łazienki i jaki metraż masz do dyspozycji. Te dwa aspekty mają duży wpływ na cały projekt łazienki. W moim przypadku, zanim zacznę pracę nad jakimkolwiek projektem, najpierw staram się dokładnie poznać potrzeby moich klientów, tak aby wejść w ich skórę i stworzyć dla nich funkcjonalne i piękne wnętrza, które będą w pełni odpowiadały ich potrzebom. Analiza potrzeb przyszłych domowników jest kluczowa, zanim powstaną jakiekolwiek wytyczne projektowe. Zacznijmy od użytkowników.
W zależności od tego ile osób będzie korzystało z łazienki i czy będą to tylko dorośli, czy też dzieci, zdecydujesz się na różne rozwiązania. Kiedy w domu są maluchy, wanna będzie znacznie wygodniejsza niż prysznic, jeżeli jednak nie mamy miejsca na jedno i drugie, można
się zdecydować na parawan nawannowy, dzięki któremu w zależności od potrzeb w wannie będzie można wziąć kąpiel lub prysznic. W przypadku, kiedy domowników jest więcej, można zdecydować się np. na dwie umywalki, dzięki czemu usprawnimy codzienną toaletę.
Przygotowując projekt łazienki z dwoma umywalkami, pamiętaj o zachowaniu między nimi odpowiedniej odległości, więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu.
Domownik, a zazwyczaj domownicy zawsze są najważniejszą odnośną w projekcie wnętrza. Pomieszczenia, jakie projektuję, mają służyć i podobać się przede wszystkim właścicielom mieszkania. Jeżeli chcesz samodzielnie zaprojektować łazienkę, zastanów się, jaki styl najbardziej Ci się podoba i jak chcesz, żeby pomieszczenie wyglądało.
Oczywiście w łazience konieczne jest też wygoda w utrzymaniu czystości, decydując się na podwieszaną miskę klozetową i umywalkę, ułatwisz sobie zmywanie podłóg i utrzymanie tutaj czystości.
Metraż, jaki mamy do dyspozycji w danym pomieszczeniu, determinuje wiele wytycznych projektowych. Większe łazienki dają zazwyczaj więcej możliwości, w przypadku mniejszych potrzeba zazwyczaj bardziej pokombinować, aby stworzyć praktyczne pomieszczenie, które jednocześnie dobrze wygląda. Ale nie ma rzeczy niemożliwych, zwłaszcza że obecnie producenci mebli i elementów wyposażenia łazienek oferują naprawdę dużo, fajnych rozwiązań.
Bardzo często mała łazienka determinuje wybór między wanną a prysznicem. Wielkość pomieszczenia wpływa również na wybór wiodących w aranżacji łazienki kolorów. Utarło się, że małe łazienki są jasne, aby optycznie chociaż trochę je powiększyć, jednak poza kolorami sposobem na wizualne powiększenie łazienki są lustra i odpowiednie oświetlenie, ale o tym trochę później…
Łazienka to pomieszczenie, w którym estetyka jest tylko jednym z elementów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania, poza tym istotna jest ergonomia i bezpieczeństwo, zwłaszcza że w łazience są różne strefy wilgoci, są też różne zasady montażu instalacji elektrycznej. Więcej o jednym i drugim przeczytasz w kolejnych akapitach.
O tym, jak jest ważna, wie ten, kto musi schylać się codziennie po kilka razy do umywalki, podczas mycia rąk, lub nie może wygodnie zrobić przy lustrze makijażu. Ergonomia w łazience jest połączona z rozmieszczeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, czyli mowa o wysokości montażu poszczególnych sanitariatów i ich odległościami od ścian oraz między nimi.
Są ważne, aby korzystanie z prysznica, umywalki, czy też bidetu było wygodne. Wanna i prysznic mogą znajdować się zaraz przy ścianie, ponieważ nie wpływa to na wygodę podczas korzystania. Jednak już umywalka i miska klozetowa muszą znajdować się minimum 30 cm od ściany, a bidet najmniej 20 cm od ściany.
Zasady umieszczania sanitariatów nie są trudne, wystarczy zapamiętać dwa wymiary, czyli 20 i 30 cm, ponieważ powtarzają się one w zależności od elementu wyposażenia łazienki, a dokładnie wygląda to tak:
Równie istotne jak odległości elementów wyposażenia od ścian i między sobą jest również wysokość zawieszenia różnych elementów. Miska WC i bidet zawsze powinny się znajdować na tej samej wysokości, ich górna krawędź powinna być umieszczona ok. 40 - 45 cm nad ziemią. Z kolei górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 85-90 cm, taka wysokość zamontowania umywalki w łazience pozwala na wygodne korzystanie z niej większość osób o przeciętnym wzroście. Jednak dla dzieci to i tak za wysoko, ale ten problem można rozwiązać za pomocą specjalnego podestu (schodka), który ułatwi maluchom korzystanie z umywalki.
Ze względu na to, że w łazience wykonujemy codziennie różne czynności, zazwyczaj instaluje się tam różne rodzaje oświetlenia. Przeważnie jest to oświetlenie sufitowe i dodatkowo oświetlenie punktowe.
W łazience zazwyczaj montuje się trzy rodzaje oświetlenia – sufitowe, punktowe i oświetlenie dekoracyjne, które nadaje niepowtarzalnego klimatu.
Oświetlenie sufitowe w łazience ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie. Oświetlenie punktowe, obecnie są to wiszące lampy przy lustrze, kiedyś popularne były kinkiety. Te ostatnie mają za zadanie dobrze oświetlić twarz, kiedy przeglądamy się w lustrze, o tym, jakie są istotne na pewno wiedzą przede wszystkim panie. Aby kinkiety przy lustrze dobrze doświetlały twarz podczas makijażu, powinny być umieszczone po obu stronach lustra.
Jeżeli chcesz jednak skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz i zastanawiasz się, gdzie zamówić projekt łazienki, to zapraszam do skorzystania z moich usług, zajmuje się zarówno kompleksowym projektowaniem mieszkania, jak i projektem poszczególnych pomieszczeń.
A na koniec odwieczny łazienkowy dylemat, czyli wanna, czy prysznic?
Nie spotkałam się jeszcze z projektem mieszkania, gdzie nie padłoby to pytanie, zamontować wannę, czy prysznic. Na wybór wpływa w pierwszej kolejności metraż łazienki, jak nietrudno się domyślić, prysznic zajmuje mniej miejsca i jego wybór jest odgórnie podyktowany funkcjonalnością. Z tego powodu aranżując małą łazienkę w bloku, najczęściej klienci decydują się na projekt łazienki z prysznicem. Drugim, na co zwracamy uwagę, podczas tego wyboru, są potrzeby domowników. W przypadku dzieciaków wygodniejsza będzie wanna, jeżeli mieszkamy ze starszymi osobami, które nie są w pełni sprawne, prysznic może być jedynym sensowym wyborem. Aby ułatwić wam decyzję, przygotowałam podsumowanie zalet wanny i prysznica.
Jeżeli chodzi o projektowanie łazienki, to myślę, że udało mi się tutaj zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, które ułatwią rozplanowanie i aranżację tego pomieszczenia. Jeżeli masz w planie remont, zapraszam do tekstu: Ile kosztuje remont mieszkania? Z którego dowiesz się, jak zaplanować budżet, zanim zaczniesz remontować.
© Copyright 2017 by WebWave