Fragmenty rysunku łazienki z wanną, miską WC oraz umywalką.
14 października 2022

Ile kosztuje remont mieszkania? Jak zaplanować budżet

Planujecie remont mieszkania? O ile wizja efektu po wywołuje z pewnością ekscytację, to sam remont już niekoniecznie. Aby jednak efekty były zadowalające, warto dokładnie zaplanować harmonogram prac remontowych i budżet, jaki chcesz na nie przeznaczyć. Nie macie pojęcia jak się do tego zabrać? Spokojnie, weźcie dwa głębokie wdechy, zaparzcie ulubioną kawę i siadajcie do czytania, z tego tekstu dowiecie się:

 

  • Jak zaplanować remont z projektantem?

  • Jak zaplanować remont samodzielnie?

  • Jak zaplanować harmonogram prac budowalnych?

  • Ile kosztuje remont mieszkania?

  • Czy ładna i funkcjonalna aranżacja musi dużo kosztować?

.

 

Jak przygotować się do remontu? 

 

Aby dobrze to zrobić, musicie sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć na dwa pytania: Jaki będzie zakres prac remontowych i czy chcecie zająć się remontem samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy projektanta wnętrz? 

 

 

Jeżeli planujecie tylko zmienić kolor ścian i dekoracje, z pewnością uda się wam  przeprowadzić aranżację samodzielnie. Jeżeli jednak planujecie generalny remont, sprawa jest już trochę trudniejsza. Ale spokojnie, po to napisałam ten tekst, abyście nie zostali ze wszystkim sami. Niezależnie od tego, czy postanowicie sami ogarnąć remont, czy też zatrudnicie projektanta, zakres prac jest dokładnie taki sam. Ponieważ mam za sobą już nie jeden remont i nie dwa, przeprowadzę was przez wszystkie etapy

odnowienia mieszkania. 

 

 

Jak zaplanować remont? 

 

Zanim wyniesiecie meble i zatrudnicie ekipę do remontu, trzeba wszystko zaplanować. Pozwoli to nie przedłużać bez potrzeby prac i uporać się z nimi jak najsprawniej. Remont warto zaplanować przynajmniej 4 miesiące wcześniej.  W przypadku kiedy chcecie wymienić naprawdę wszystko z podłogami i drzwiami, czyli przeprowadzić generalny remont mieszkania, warto zacząć planować nawet pół roku wcześniej.  

 

O ile z metamorfozą mieszkania wiele osób kojarzy zmianę wystroju, to umeblowanie i kompletowanie wyposażenia jest tak naprawdę finalnym etapem remontu mieszkania.  

 

Każdy remont składa się z kilku etapów, prace remontowe trzeba wykonywać w określonej kolejności. W skrócie wygląda to tak: najpierw zaczynamy od wykończenia podłóg i wykończenia ścian, a dopiero później przechodzimy do umeblowania i aranżacji dekoracji, takich jak np. tekstylia domowe. Zanim jednak prace budowlane ruszą, musicie mieć przygotowany szkic tego, jak chcecie wyposażyć mieszkanie i gdzie konkretne elementy mają się znaleźć.   

 

Etapy remontu: 

 

  1. Znalezienie inspiracji 
  2. Zaplanowanie układu funkcjonalnego 
  3. Znalezienie ekipy remontowej i firmy stolarskiej  
  4. Przygotowanie kosztorysu 
  5. Zakupy 
  6. Nadzór nad ekipą 

 

Jeżeli nie chcecie lub nie możecie skorzystać z pomocy pracowni projektowej, wszystkiego będziecie musieli dopilnować samodzielnie. Jeżeli jednak zdecydujecie się na współpracę z projektantem wnętrz, będzie z pewnością łatwiej, w takiej sytuacji plan działania jest nieco inny. 

 

 

Jak zaplanować remont z projektantem? 

 

Kiedy decydujesz się na współpracę z projektantem wnętrz, zacznij go szukać już 2-3 miesiące wcześniej, bo tyle właśnie trwa stworzenie i dopracowanie projektu. Kiedy już zdecydujesz się na metamorfozę mieszkania, od razu skontaktuj się z pracownią, którą jesteś zainteresowana. Wtedy jest większa szansa na to, że projektant będzie miał wolny termin, a Ty nie będziesz musiała szukać dalej. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą i chcesz poznać najbliższe wolne terminy w mojej pracowni  DekorAnn – napisz teraz

 

Kiedy już przedstawisz swoją wizję, jak chcesz zmienić swoje mieszkanie, w zasadzie większość pracy jest już za Tobą . Teraz to projektant ma przed sobą kilka intensywnych miesięcy.   

 

Najpierw musi stworzyć projekt mieszkania, a to ile czasu to zajmie zależy od wielkości mieszkania i skomplikowania projektu. Wstępnie dostaniecie 2-3 propozycje układów funkcjonalnych, po wybraniu z których, projektant wnętrz przygotuje projekt koncepcyjny a potem wykonawczy. Biorąc pod uwagę koszt całego remontu mieszkania, wynajęcie projektanta wnętrz i koszt projektu wnętrza finalnie wynosi mniej niż 2% całej inwestycji na remont. Przyznajcie, że to naprawdę nie wiele.  

 

Kiedy zdecydujecie się na konkretny projekt, zapala się zielone światło i można zająć się realizacją, lecz pierw… 

 

Konieczne jest znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej, która podejmie się remontu w określonym terminie, no i nie zedrze z nas ostatniego grosza. Na szczęście mam już rozeznanie w tej kwestii i wiem, na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę, co oszczędza wiele czasu i nerwów zarówno moim klientom, jak i mnie.  

 

Potem przygotowywany jest dokładny kosztorys oraz zakupienie wszystkich koniecznych materiałów. Aby znaleźć potrzebne produkty, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych potrzeba średnio około 100 godzin! Kiedy współpracujecie z projektantem, to on ma za zadanie skompletować wszystkie, potrzebne elementy wyposażenia i wyszukać je w sklepach. 

 

Oczywiście kiedy ekipa remontowa przystąpi już do pracy, należy też cały czas nadzorować jej działania, aby nie doszło do nieporozumień i efekt był dokładnie taki, jakiego oczekują właściciele mieszkania.  

 

W takim modelu większość pracy spada na projektanta, no ale w jakimś celu przecież podejmujecie z nim współpracę . Jeżeli chcecie wiedzieć, jak dokładnie wygląda współpraca ze mną – zapraszam do tego wpisu na blogu.  

 

Trudniej jest, kiedy postanawiacie ogarnąć remont samodzielnie, ale bez obaw, podzielę się moim doświadczeniem i zaraz dokładnie opowiem, na co musicie zwrócić uwagę podczas misji remont 

 

 

Jak zaplanować remont samodzielnie? 

 

Kiedy macie już zebrane inspiracje i  jakieś wyobrażenie tego, jak ma wyglądać wasze mieszkanie po metamorfozie, czas na naszkicowane układu funkcjonalnego. To ważne, ponieważ na jego podstawie przygotowuje się rozmieszczenie gniazd prądowych i oświetlenia. 

 

Następnie musicie wybrać materiały, jakie będą potrzebne do remontu, czyli podłogi, płytki, drzwi i schody, farby, tapety, listwy wykończeniowe i inne. Kiedy macie już to przygotowane, możecie zacząć szukać ekipy remontowej.  

 

Jeżeli nie znacie nikogo, kto mógłby się tym zająć, popytajcie znajomych, najlepsi wykonawcy, zawsze są polecani innym. Możecie też za pomocą Internetu znaleźć ekipę remontową z waszej bliskiej okolicy. Znajdźcie trzech potencjalnych wykonawców i poproście każdego z nich o wycenę, do tego potrzebne ci będą wymiary mieszkania oraz zakres prac, jakie mają być przeprowadzone. Aby jak najbardziej skrócić ten proces, spisz wszystkie prace, jakie chcecie, aby zostały przeprowadzone i dajcie każdej z firm, z którą rozważacie podjęcie współpracy. 

 

Z każdym możecie, a nawet powinnyście umówić się na obejrzenie mieszkania, wtedy łatwiej oszacować, ile potrwa remont i ile będzie kosztował. Kiedy otrzymacie wszystkie oferty, wybierzcie ekipę, która najlepiej będzie wam odpowiadać. Pamiętajcie o tym, żeby regularnie kontrolować, jak idą prace remontowe. 

 

Podobnie wygląda znalezienie stolarza, który wykona meble, jeżeli chcecie mieć je na zamówienie. Warto skontaktować się z firmą stolarską na samym początku, ponieważ czas oczekiwania na meble na zamówienie to około 8-12 tygodni. Mimo że jest to droższe rozwiązanie, to jego niewątpliwą przewagą jest to, że zabudowy meblowe na wymiar pozwolą optymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkania. Pamiętajcie, że obecnie w wyniku pandemii meble wolnostojące również trzeba zamawiać z wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania na nie również wynosi 8-12 tygodni. 

Kiedy ekipy zaczną pracę, wy możecie zacząć szukać elementów dekoracyjnych, czas oczekiwania na nie jest zazwyczaj najkrótszy, no poza przypadkami, kiedy chcecie, mieć w domu jakieś wyjątkowe lub trudno dostępne egzemplarze. 

 

 

Harmonogram prac budowalnych wygląda następująco: 

 

Podłogi – od tego się zaczyna, w zależności od tego, czym chcecie wykończyć podłogę, należy odpowiednio przygotować podłoże, co również trwa określony czas i trzeba uwzględnić podczas planowania remontu. Podłogi można wykończyć deskami, panelami, parkietem, wykładziną winylową, płytkami, a to tylko początek, bo metod jest naprawdę do wyboru, do koloru. Z chęcią opowiem Wam więcej o tym podczas spotkania w jakimś miłym miejscu, gdzie będziemy mogli się lepiej poznać. 

 

Drzwi i parapety – Czas oczekiwania na drzwi i ościeżnice (których nie można dostać od ręki) to około 8 tygodniu, dlatego warto zająć się ich zamówieniem na samym początku.  

 

Płytki i armatura – tutaj też należy najpierw sprawdzić dostępność. Zazwyczaj warto kupić paczkę lub dwie płytek dodatkowo, ponieważ podczas prac glazurniczych zdarza się, że kilka sztuk zostanie uszkodzonych.   

 

Ściany – samo szpachlowanie i malowanie oraz inne sposoby wykończenia ścian, takie jak tapeta, czy tynk ozdobny można wykonać już, kiedy podłogi są gotowe, jest to jeden z końcowych etapów prac remontowych. Zazwyczaj malowanie ścian, kładzenie tapet, paneli drewnianych lub paneli winylowych, jest jednym z końcowych etapów remontu – w przypadku remontu generalnego. 

 

Meble – jeżeli zamawiacie je u stolarza, pamiętajcie o tym, że czeka się na nie ok. 8-12 tygodni. Gotowe meble ze sklepu będą u was nawet w ciągu kilku tygodni, w zależności od dostępności. Czas oczekiwania na meble tapicerowane w przypadku  wyboru tapicerki ze wzornika to najmniej 4-6 tygodni.  

 

Dekoracje – czyli kropka nad i każdego wnętrza. W końcu najlepsze jest na samym końcu. Jest to dla wielu osób ulubiony etap pracy. Dekoracje możecie spokojnie zostawić na sam koniec i według potrzeb i możliwości finansowych uzupełniać. Dywany, zasłony, poszewki na poduszki, zegary, obrazy, lampy, to wszystko nadaje indywidualnego stylu każdej przestrzeni. 

 

 

Ile kosztuje remont mieszkania?  

 

Jest to jedno z pytań, które najczęściej słyszę od osób, które chcą, bym przygotowała dla nich projekt wnętrza.  

 

Na to pytanie jedyną słuszną odpowiedzią jest – to zależy. Zależy od metrażu mieszkania i od materiałów, na jakie się zdecydujecie. Można wydać na remont 100 tysięcy złotych, można też 5 razy tyle, oczywiście mowa jest tutaj o generalnym remoncie. Ja w uproszczeniu podaję trzy grupy budżetu, co najprościej zobrazuje przykład kosztów dla mieszkania o metrażu 50 m2: 

 

3300-3600 zł/m2 - mowa tutaj o budżecie nie za wysokim, gdzie większość mebli będzie gotowa, co oczywiście nie musi oznaczać tylko zakupów w marketach typu OBI czy Jysk. 

 

4000-4300 zł/m2 – budżet średni 

 

5500 i więcej zł/m2 – budżet wysoki. 

 

Przy dzisiejszych zmianach cen, ile dokładnie będzie kosztował remont, nie jest w stanie określić nikt. Nawet doświadczeni projektanci wnętrz i ekipy remontowe biorą pod uwagę możliwość zmiany cen lub okazyjnego kupienia tańszych materiałów (lub odwrotnie). Jeżeli jesteście zainteresowani skorzystaniem z pomocy doświadczonego projektanta, zapraszam do kontaktu.  

 

 

© Copyright 2017 by WebWave